Vishay/Dale M55342K03B28B0RWS
M55342K03B28B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B28B0RWS
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B28B0RWS.pdf
Availability of M55342K03B28B0RWS
QUANTITY
M55342K03B28B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B28B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K03B28B0RWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B28B0RWS
Related LinksM55342K0, M55342K03B28B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B28B0RWS Details Description
Related parts for M55342K03B28B0RWS
VARISTOR 18.7V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING .250/.375 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 6A 240VAC 80VDC datasheet.pdf