| Internal Part Number | EIS-M55342K03B33E2RT0V | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM1005 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Resistance (Ohms) | 33.2k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 1005 | |
| Supplier Device Package | 1005 | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |