Vishay/Dale M55342K03B499DMT1V
M55342K03B499DMT1V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B499DMT1V
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B499DMT1V.pdf
Availability of M55342K03B499DMT1V
QUANTITY
M55342K03B499DMT1V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B499DMT1V
Internal Part NumberEIS-M55342K03B499DMT1V
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B499DMT1V
Related LinksM55342K03, M55342K03B499DMT1V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B499DMT1V Details Description
Related parts for M55342K03B499DMT1V
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 32W datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf