Vishay/Dale M55342K03B499DMT1V
M55342K03B499DMT1V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B499DMT1V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B499DMT1V.pdf
Availability of M55342K03B499DMT1V
QUANTITY
M55342K03B499DMT1V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B499DMT1V
Internal Part NumberEIS-M55342K03B499DMT1V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B499DMT1V
Related LinksM55342K03, M55342K03B499DMT1V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B499DMT1V Details Description
Related parts for M55342K03B499DMT1V
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SIREN 6-28VDC 2.9KHZ PANEL MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD datasheet.pdf