Vishay/Dale M55342K03B511ARWS
M55342K03B511ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B511ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B511ARWS.pdf
Availability of M55342K03B511ARWS
QUANTITY
M55342K03B511ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B511ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K03B511ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)