Vishay/Dale M55342K03B604BRT5
M55342K03B604BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B604BRT5
Brief Description
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B604BRT5.pdf
Availability of M55342K03B604BRT5
QUANTITY
M55342K03B604BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B604BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342K03B604BRT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B604BRT5
Related LinksM55342K0, M55342K03B604BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B604BRT5 Details Description
Related parts for M55342K03B604BRT5
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8TH 16-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
070 RUBBER PLUG S datasheet.pdf
IC CLK DIVIDER 16.777MHZ 8SOIC datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 94POS datasheet.pdf
IC MONITR PWR/CURR HSIDE 16TSSOP datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 735MA 370 MOHM datasheet.pdf