Vishay/Dale M55342K04B11E0RTIV
M55342K04B11E0RTIV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B11E0RTIV
Brief Description
RES SMD 11K OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B11E0RTIV.pdf
Availability of M55342K04B11E0RTIV
QUANTITY
M55342K04B11E0RTIV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B11E0RTIV
Internal Part NumberEIS-M55342K04B11E0RTIV
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B11E0RTIV
Related LinksM55342K04, M55342K04B11E0RTIV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B11E0RTIV Details Description
Related parts for M55342K04B11E0RTIV
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 39A 8-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 225W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf