Vishay/Dale M55342K04B124ART0
M55342K04B124ART0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B124ART0
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B124ART0.pdf
Availability of M55342K04B124ART0
QUANTITY
M55342K04B124ART0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B124ART0
Internal Part NumberEIS-M55342K04B124ART0
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B124ART0
Related LinksM55342K0, M55342K04B124ART0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B124ART0 Details Description
Related parts for M55342K04B124ART0
IC DAC 12-BIT BINARY MONO 24-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/YLW/RED datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf