Vishay/Dale M55342K04B124ART0
M55342K04B124ART0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B124ART0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B124ART0.pdf
Availability of M55342K04B124ART0
QUANTITY
M55342K04B124ART0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B124ART0
Internal Part NumberEIS-M55342K04B124ART0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B124ART0
Related LinksM55342K0, M55342K04B124ART0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B124ART0 Details Description
Related parts for M55342K04B124ART0
LED 14-SEG 2DIG CC YLW RHDP .54" datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 53VC SOT23 datasheet.pdf
IC DECODER CMOS BCD-DEC 16-SOIC datasheet.pdf
IC REGISTER BUFF 13-26B 64-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ3 1.14" 2/PK datasheet.pdf
FO JUMPER CAB. ASSY-2,0M 2X SC D datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 630VDC datasheet.pdf