Vishay/Dale M55342K04B12E1RWSV
M55342K04B12E1RWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B12E1RWSV
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B12E1RWSV.pdf
Availability of M55342K04B12E1RWSV
QUANTITY
M55342K04B12E1RWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B12E1RWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K04B12E1RWSV
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B12E1RWSV
Related LinksM55342K04, M55342K04B12E1RWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B12E1RWSV Details Description
Related parts for M55342K04B12E1RWSV
RES SMD 698K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
24/50 CW 1/9 RPM SP1 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SNT-4A datasheet.pdf