Vishay/Dale M55342K04B13E0RTSV
M55342K04B13E0RTSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B13E0RTSV
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13K OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B13E0RTSV.pdf
Availability of M55342K04B13E0RTSV
QUANTITY
M55342K04B13E0RTSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B13E0RTSV
Internal Part NumberEIS-M55342K04B13E0RTSV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B13E0RTSV
Related LinksM55342K04, M55342K04B13E0RTSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B13E0RTSV Details Description
Related parts for M55342K04B13E0RTSV
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK datasheet.pdf
CAB 16S CAP SKT CHAIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf