Vishay/Dale M55342K04B142BRWS
M55342K04B142BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B142BRWS
Brief Description
RES SMD 142K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B142BRWS.pdf
Availability of M55342K04B142BRWS
QUANTITY
M55342K04B142BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B142BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342K04B142BRWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)142k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B142BRWS
Related LinksM55342K0, M55342K04B142BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B142BRWS Details Description
Related parts for M55342K04B142BRWS
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
DGTL SW BCD LNNS 0-3 VISBL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf