Vishay/Dale M55342K04B142BRWS
M55342K04B142BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B142BRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 142K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B142BRWS.pdf
Availability of M55342K04B142BRWS
QUANTITY
M55342K04B142BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B142BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342K04B142BRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)142k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B142BRWS
Related LinksM55342K0, M55342K04B142BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B142BRWS Details Description
Related parts for M55342K04B142BRWS
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 4.06MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf