Vishay/Dale M55342K04B200BRT5
M55342K04B200BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B200BRT5
Brief Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B200BRT5.pdf
Availability of M55342K04B200BRT5
QUANTITY
M55342K04B200BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B200BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342K04B200BRT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B200BRT5
Related LinksM55342K0, M55342K04B200BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B200BRT5 Details Description
Related parts for M55342K04B200BRT5
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 4P+16S+3P datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 8A DO214AB datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 760MA 170 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf