Vishay/Dale M55342K04B20B0MWS
M55342K04B20B0MWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B20B0MWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B20B0MWS.pdf
Availability of M55342K04B20B0MWS
QUANTITY
M55342K04B20B0MWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B20B0MWS
Internal Part NumberEIS-M55342K04B20B0MWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B20B0MWS
Related LinksM55342K0, M55342K04B20B0MWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B20B0MWS Details Description
Related parts for M55342K04B20B0MWS
CONN HEADER 4POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 220MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HDR 20POS LP 2 9MM PC datasheet.pdf