Vishay/Dale M55342K04B20B0MWS
M55342K04B20B0MWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B20B0MWS
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B20B0MWS.pdf
Availability of M55342K04B20B0MWS
QUANTITY
M55342K04B20B0MWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B20B0MWS
Internal Part NumberEIS-M55342K04B20B0MWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B20B0MWS
Related LinksM55342K0, M55342K04B20B0MWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B20B0MWS Details Description
Related parts for M55342K04B20B0MWS
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
DAISY CHAIN PKG MECH 1272-CLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
F6 SELF WRAP 1 1/2" BLACK 200' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
34 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES 111.7 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf