Vishay/Dale M55342K06B104ART3
M55342K06B104ART3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B104ART3
Brief Description
RES SMD 104 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B104ART3.pdf
Availability of M55342K06B104ART3
QUANTITY
M55342K06B104ART3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B104ART3
Internal Part NumberEIS-M55342K06B104ART3
Standard Package300
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B104ART3
Related LinksM55342K0, M55342K06B104ART3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B104ART3 Details Description
Related parts for M55342K06B104ART3
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 48" ORNG datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 592NM 28V datasheet.pdf