Vishay/Dale M55342K06B10B0RT0
M55342K06B10B0RT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B10B0RT0
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B10B0RT0.pdf
Availability of M55342K06B10B0RT0
QUANTITY
M55342K06B10B0RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B10B0RT0
Internal Part NumberEIS-M55342K06B10B0RT0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B10B0RT0
Related LinksM55342K0, M55342K06B10B0RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B10B0RT0 Details Description
Related parts for M55342K06B10B0RT0
CARDEDGE 20POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM DO220AA datasheet.pdf
750 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf