Vishay/Dale M55342K06B113ART5
M55342K06B113ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B113ART5
Brief Description
RES SMD 113 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B113ART5.pdf
Availability of M55342K06B113ART5
QUANTITY
M55342K06B113ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B113ART5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B113ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B113ART5
Related LinksM55342K0, M55342K06B113ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B113ART5 Details Description
Related parts for M55342K06B113ART5
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC REG LINEAR LP HV 8-TDFN datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
3 SIL MALE HORIZ CONN 4.5MM TAIL datasheet.pdf