Vishay/Dale M55342K06B15B8RT5
M55342K06B15B8RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B15B8RT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342K06B15B8RT5.pdf
Availability of M55342K06B15B8RT5
QUANTITY
M55342K06B15B8RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B15B8RT5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B15B8RT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B15B8RT5
Related LinksM55342K0, M55342K06B15B8RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B15B8RT5 Details Description
Related parts for M55342K06B15B8RT5
RES 200K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 4CH 14BIT SER 1LSB 32TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC SMPC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf