Vishay/Dale M55342K06B180ART0
M55342K06B180ART0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B180ART0
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B180ART0.pdf
Availability of M55342K06B180ART0
QUANTITY
M55342K06B180ART0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B180ART0
Internal Part NumberEIS-M55342K06B180ART0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B180ART0
Related LinksM55342K0, M55342K06B180ART0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B180ART0 Details Description
Related parts for M55342K06B180ART0
CONN HEADER 28POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
FAN BLOWER 143X41MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 58PS DL TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CABLE 40POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 270 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf