Vishay/Dale M55342K06B184ART3
M55342K06B184ART3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B184ART3
Brief Description
RES SMD 184 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B184ART3.pdf
Availability of M55342K06B184ART3
QUANTITY
M55342K06B184ART3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B184ART3
Internal Part NumberEIS-M55342K06B184ART3
Standard Package300
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)184
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B184ART3
Related LinksM55342K0, M55342K06B184ART3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B184ART3 Details Description
Related parts for M55342K06B184ART3
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf