Vishay/Dale M55342K06B210ART5
M55342K06B210ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B210ART5
Brief Description
RES SMD 210 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B210ART5.pdf
Availability of M55342K06B210ART5
QUANTITY
M55342K06B210ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B210ART5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B210ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B210ART5
Related LinksM55342K0, M55342K06B210ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B210ART5 Details Description
Related parts for M55342K06B210ART5
BOARD EVALUATION FOR AD7734 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 29POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 120TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 19POS 6' datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf
CHISEL LONG 60 DEGREE 1.78MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf