Vishay/Dale M55342K06B267ARWS
M55342K06B267ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B267ARWS
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B267ARWS.pdf
Availability of M55342K06B267ARWS
QUANTITY
M55342K06B267ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B267ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B267ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B267ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B267ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B267ARWS Details Description
Related parts for M55342K06B267ARWS
CABLE FLAT FLEX 11 COND .100" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BNC MALE-MINIGRABBER TEST CLIP datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 11BIT SER/PAR 125M 64VQFN datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DVD/MPEG 16-SOIC datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf