Vishay/Dale M55342K06B287ARWS
M55342K06B287ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B287ARWS
Brief Description
RES SMD 287 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B287ARWS.pdf
Availability of M55342K06B287ARWS
QUANTITY
M55342K06B287ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B287ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B287ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B287ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B287ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B287ARWS Details Description
Related parts for M55342K06B287ARWS
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
IC CHARGER BATT CHEM IND 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 39POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS IN-LINE datasheet.pdf