Vishay/Dale M55342K06B287BRWS
M55342K06B287BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B287BRWS
Brief Description
RES SMD 287K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B287BRWS.pdf
Availability of M55342K06B287BRWS
QUANTITY
M55342K06B287BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B287BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B287BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B287BRWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B287BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B287BRWS Details Description
Related parts for M55342K06B287BRWS
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 176TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf