Vishay/Dale M55342K06B309ERT5V
M55342K06B309ERT5V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B309ERT5V
Brief Description
RES SMD 309K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B309ERT5V.pdf
Availability of M55342K06B309ERT5V
QUANTITY
M55342K06B309ERT5V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B309ERT5V
Internal Part NumberEIS-M55342K06B309ERT5V
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B309ERT5V
Related LinksM55342K06, M55342K06B309ERT5V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B309ERT5V Details Description
Related parts for M55342K06B309ERT5V
CONN HEADER 4POS .093 VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
GROUND TERM FOR HAN MOD SIZE 24 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf