Vishay/Dale M55342K06B30B0RBS
M55342K06B30B0RBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B30B0RBS
Brief Description
RES SMD 30K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B30B0RBS.pdf
Availability of M55342K06B30B0RBS
QUANTITY
M55342K06B30B0RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B30B0RBS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B30B0RBS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" Dia x 0.281" L (2.03mm x 7.14mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B30B0RBS
Related LinksM55342K0, M55342K06B30B0RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B30B0RBS Details Description
Related parts for M55342K06B30B0RBS
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN SAI FIXED PUR 20M 5POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 225W datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PMR40 PRE CUT METAL COVER 31.75 datasheet.pdf
OSC XO 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 220MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf