Vishay/Dale M55342K06B33B6RWS
M55342K06B33B6RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B33B6RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33.6KOHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342K06B33B6RWS.pdf
Availability of M55342K06B33B6RWS
QUANTITY
M55342K06B33B6RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B33B6RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B33B6RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)33.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B33B6RWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B33B6RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B33B6RWS Details Description
Related parts for M55342K06B33B6RWS
CAP ALUM 22000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 230.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC TCXO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf