Vishay/Dale M55342K06B392DRT5V
M55342K06B392DRT5V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B392DRT5V
Brief Description
RES SMD 392 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B392DRT5V.pdf
Availability of M55342K06B392DRT5V
QUANTITY
M55342K06B392DRT5V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B392DRT5V
Internal Part NumberEIS-M55342K06B392DRT5V
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B392DRT5V
Related LinksM55342K06, M55342K06B392DRT5V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B392DRT5V Details Description
Related parts for M55342K06B392DRT5V
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 200MHZ 256CABGA datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 1.8V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 128KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
S6 120V BULB SOCKET SCREW datasheet.pdf