Vishay/Dale M55342K06B417ART5
M55342K06B417ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B417ART5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 417 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B417ART5.pdf
Availability of M55342K06B417ART5
QUANTITY
M55342K06B417ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B417ART5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B417ART5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)417
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B417ART5
Related LinksM55342K0, M55342K06B417ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B417ART5 Details Description
Related parts for M55342K06B417ART5
IDC CABLE - MKC10K/MC10F/MCE10K datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CELL ANTENNA 5-BAND 42X12X8MM datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF-SI 7/5-6.5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 4.8A TO277A datasheet.pdf