Vishay/Dale M55342K06B417ART5
M55342K06B417ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B417ART5
Brief Description
RES SMD 417 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B417ART5.pdf
Availability of M55342K06B417ART5
QUANTITY
M55342K06B417ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B417ART5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B417ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)417
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B417ART5
Related LinksM55342K0, M55342K06B417ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B417ART5 Details Description
Related parts for M55342K06B417ART5
CAP CER 1000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN M8 3POS SOCKET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.5MM datasheet.pdf
LED WM WHITE CLEAR 4.8MM RND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.0X2.5MM datasheet.pdf
CABLE TIE 18 LB 3.93" ORANGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf