Vishay/Dale M55342K06B47A5RWS
M55342K06B47A5RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B47A5RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B47A5RWS.pdf
Availability of M55342K06B47A5RWS
QUANTITY
M55342K06B47A5RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B47A5RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B47A5RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B47A5RWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B47A5RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B47A5RWS Details Description
Related parts for M55342K06B47A5RWS
TERMINAL BLOCK 5.08MM 7POS PCB datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHL GRAY FRNT MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RCPT MALE 6POS RECT FLANGE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf