Vishay/Dale M55342K06B499ART5
M55342K06B499ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B499ART5
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B499ART5.pdf
Availability of M55342K06B499ART5
QUANTITY
M55342K06B499ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B499ART5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B499ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B499ART5
Related LinksM55342K0, M55342K06B499ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B499ART5 Details Description
Related parts for M55342K06B499ART5
IC DAC 16BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2TN/110 AR UC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
FUSE TORPEDO 22525 25A datasheet.pdf
LED MODULE WARM WHITE, 12 LEDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED AMBER/GRN CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf