Vishay/Dale M55342K06B499ART5
M55342K06B499ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B499ART5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B499ART5.pdf
Availability of M55342K06B499ART5
QUANTITY
M55342K06B499ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B499ART5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B499ART5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B499ART5
Related LinksM55342K0, M55342K06B499ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B499ART5 Details Description
Related parts for M55342K06B499ART5
IC PREDRIVER IGBT IGNITION 8DIP datasheet.pdf
RES 27K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 19MM 6.93" datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 6X1 24WQFN datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 6AWG SILVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 40W datasheet.pdf
MSS ONSTRIP SERIES3 BULLETNOSE datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf