Vishay/Dale M55342K06B50B5RT5
M55342K06B50B5RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B50B5RT5
Brief Description
RES SMD 50.5KOHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342K06B50B5RT5.pdf
Availability of M55342K06B50B5RT5
QUANTITY
M55342K06B50B5RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B50B5RT5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B50B5RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B50B5RT5
Related LinksM55342K0, M55342K06B50B5RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B50B5RT5 Details Description
Related parts for M55342K06B50B5RT5
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 36TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
KE POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/4.7 K/J3 5% datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-48" BLACK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf