Vishay/Dale M55342K06B626APT5
M55342K06B626APT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B626APT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 626 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B626APT5.pdf
Availability of M55342K06B626APT5
QUANTITY
M55342K06B626APT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B626APT5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B626APT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B626APT5
Related LinksM55342K0, M55342K06B626APT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B626APT5 Details Description
Related parts for M55342K06B626APT5
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CARD ENGINE 64MB SDRAM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.9A IPAK datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 45K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf