Vishay/Dale M55342K06B62E0RWSV
M55342K06B62E0RWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B62E0RWSV
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B62E0RWSV.pdf
Availability of M55342K06B62E0RWSV
QUANTITY
M55342K06B62E0RWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B62E0RWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K06B62E0RWSV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B62E0RWSV
Related LinksM55342K06, M55342K06B62E0RWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B62E0RWSV Details Description
Related parts for M55342K06B62E0RWSV
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
ANT WIRELESS VHF 162-168MHZ 107" datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/10/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 450MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf