Vishay/Dale M55342K06B750ARWS
M55342K06B750ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B750ARWS
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B750ARWS.pdf
Availability of M55342K06B750ARWS
QUANTITY
M55342K06B750ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B750ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B750ARWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B750ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B750ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B750ARWS Details Description
Related parts for M55342K06B750ARWS
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
WLAN DEMO BOARD 802.11 8X3X1.3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82000UF 50V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 25 M SOD G CAD datasheet.pdf
IC DDR1 256M 166MHZ 60BGA datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf