Vishay/Dale M55342K08B200GRWSV
M55342K08B200GRWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K08B200GRWSV
Brief Description
RES SMD 200 OHM 2% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342K08B200GRWSV.pdf
Availability of M55342K08B200GRWSV
QUANTITY
M55342K08B200GRWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K08B200GRWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K08B200GRWSV
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)200
Tolerance±2%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)