Vishay/Dale M55342K08B316ARWS
M55342K08B316ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K08B316ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.1% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342K08B316ARWS.pdf
Availability of M55342K08B316ARWS
QUANTITY
M55342K08B316ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K08B316ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K08B316ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K08B316ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K08B316ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K08B316ARWS Details Description
Related parts for M55342K08B316ARWS
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 3.8MM HER datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 82K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS PIN datasheet.pdf
ICEPROG ADAPTER FOR CM81 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf