Vishay/Dale M55342K08B820GRWSV
M55342K08B820GRWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K08B820GRWSV
Brief Description
RES SMD 820 OHM 2% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342K08B820GRWSV.pdf
Availability of M55342K08B820GRWSV
QUANTITY
M55342K08B820GRWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K08B820GRWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K08B820GRWSV
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)820
Tolerance±2%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K08B820GRWSV
Related LinksM55342K08, M55342K08B820GRWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K08B820GRWSV Details Description
Related parts for M55342K08B820GRWSV
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
DOOR STEEL 16.2X8.75" BE/GY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 210VWM 349.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf