Vishay/Dale M55342K09B562DRWSV
M55342K09B562DRWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K09B562DRWSV
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342K09B562DRWSV.pdf
Availability of M55342K09B562DRWSV
QUANTITY
M55342K09B562DRWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K09B562DRWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K09B562DRWSV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K09B562DRWSV
Related LinksM55342K09, M55342K09B562DRWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K09B562DRWSV Details Description
Related parts for M55342K09B562DRWSV
IC OPAMP BUFFER 100MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 35POS datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf