Vishay/Dale M55342K11B100ERS3
M55342K11B100ERS3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K11B100ERS3
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342K11B100ERS3.pdf
Availability of M55342K11B100ERS3
QUANTITY
M55342K11B100ERS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K11B100ERS3
Internal Part NumberEIS-M55342K11B100ERS3
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMilitary
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (0.99mm x 0.51mm)
Height0.016" (0.41mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K11B100ERS3
Related LinksM55342K1, M55342K11B100ERS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K11B100ERS3 Details Description
Related parts for M55342K11B100ERS3
RES SMD 280K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN 2MM HEADER 110POS STR GOLD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
USB 2.0 SERIAL ADAPTER 4 PORT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
SW ROTARY DIP SMT 10 POS 42V datasheet.pdf