Vishay/Dale M55342K11B10E0RWSV
M55342K11B10E0RWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K11B10E0RWSV
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342K11B10E0RWSV.pdf
Availability of M55342K11B10E0RWSV
QUANTITY
M55342K11B10E0RWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K11B10E0RWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K11B10E0RWSV
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K11B10E0RWSV
Related LinksM55342K11, M55342K11B10E0RWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K11B10E0RWSV Details Description
Related parts for M55342K11B10E0RWSV
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH LOGIC OPTICAL FLAG datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 125NS 14DIP datasheet.pdf
IC MCU ARM7 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
7-PUSHBUTTON PENDANT (30MM) datasheet.pdf