Vishay/Dale M55342K11B15E0RT5V
M55342K11B15E0RT5V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K11B15E0RT5V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342K11B15E0RT5V.pdf
Availability of M55342K11B15E0RT5V
QUANTITY
M55342K11B15E0RT5V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K11B15E0RT5V
Internal Part NumberEIS-M55342K11B15E0RT5V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K11B15E0RT5V
Related LinksM55342K11, M55342K11B15E0RT5V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K11B15E0RT5V Details Description
Related parts for M55342K11B15E0RT5V
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-16 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
ASST MINI SMARTGLOW COMM PRO datasheet.pdf
RES SMD 481 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf