Vishay/Dale M55342K11B221DRWSV
M55342K11B221DRWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K11B221DRWSV
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221 OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342K11B221DRWSV.pdf
Availability of M55342K11B221DRWSV
QUANTITY
M55342K11B221DRWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K11B221DRWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K11B221DRWSV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K11B221DRWSV
Related LinksM55342K11, M55342K11B221DRWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K11B221DRWSV Details Description
Related parts for M55342K11B221DRWSV
DIODE ZENER 6.8V 150MW EMD2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN SPRING 62POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
GDT 200V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE datasheet.pdf
23P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.760" UNIV datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3.1A SOT-23 datasheet.pdf