Vishay/Dale M55342K11B5K10RWSV
M55342K11B5K10RWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K11B5K10RWSV
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342K11B5K10RWSV.pdf
Availability of M55342K11B5K10RWSV
QUANTITY
M55342K11B5K10RWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K11B5K10RWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K11B5K10RWSV
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K11B5K10RWSV
Related LinksM55342K11, M55342K11B5K10RWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K11B5K10RWSV Details Description
Related parts for M55342K11B5K10RWSV
FIXED IND 120UH 1.6A 250 MOHM datasheet.pdf
CABLE BNC FEMALE RG58C/U 48" datasheet.pdf