Vishay/Dale M55342K12B10B0PT5
M55342K12B10B0PT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B10B0PT5
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B10B0PT5.pdf
Availability of M55342K12B10B0PT5
QUANTITY
M55342K12B10B0PT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B10B0PT5
Internal Part NumberEIS-M55342K12B10B0PT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B10B0PT5
Related LinksM55342K1, M55342K12B10B0PT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B10B0PT5 Details Description
Related parts for M55342K12B10B0PT5
FIXED IND 120NH 300MA 790 MOHM datasheet.pdf
CABLE CAT 6 DBL-SHIELDED YEL 7M datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 680 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
CXP AOC 120GBPS 100M datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 2W SMD datasheet.pdf