Vishay/Dale M55342K12B1B00RWS
M55342K12B1B00RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B1B00RWS
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B1B00RWS.pdf
Availability of M55342K12B1B00RWS
QUANTITY
M55342K12B1B00RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B1B00RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K12B1B00RWS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B1B00RWS
Related LinksM55342K1, M55342K12B1B00RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B1B00RWS Details Description
Related parts for M55342K12B1B00RWS
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 135V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
COMMONING BAR 4CIRC GOLD datasheet.pdf
RES FUSE 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SOD128 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PROX 6CH 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf